Sutelktinio finansavimo platforma – modernus lėšų pritraukimo įrankis
2015 m. pradžioje buvo atliktas tyrimas apie alternatyvius finansavimo mechanizmus Europoje – Judėjimas link naujų standartų. Europos Alternatyvių Finansavimo šaltinių lyginamoji analizė. Tyrimo rezultatai atskleidė, jog 2014 m. sutelktinio finansavimo platformos Europos Sąjungos teritorijoje sugebėjo surinkti virš 3 milijardų eurų sumą, skirta įvairių iniciatyvų finansavimui. Estijai antrąją vietą kategorijoje “investicijos vienam gyventojui” padėjo užsitikrinti keturios tuo metu aktyviai veikiančios lėšų pritraukimo platformos.
Visame pasaulyje pagarsėję prekiniai ženklai Kickstarter, Gofund ir Indiegogo yra tik keli sutelktinio finansavimo platformos pavyzdžiai, suteikiantys galimybę surinkti finansavimą savo idėjos realizavimui. Daug inovatyvių produktų – pirmasis 3D spausdinimo rašiklis 3Doodler, išmanusis laikrodis Pebble, atsiradęs rinkoje kur kas anksčiau nei laikrodis Apple, bei virtualios realybės akiniai Oculus Rift –savo veiklai pradinį finansavimą užsitikrino būtent šiuo būdu.
Baltijos šalyse sutelktinis finansavimas pirmiausia išpopuliarėjo startuolių tarpe. Mūsų šalys gali didžiuotis tokiais produktais, kaip išmanusis vazonas Click & Grow Smart Herb Garden (Estija), stalo žaidimas “Mission to Mars 2049” (Latvija) ir išmanus dviračių parkavimo įrenginys PARKIS (Lietuva). Visi šie produktai rinko lėšas sutelktinio finansavimo platformose ir, svarbiausia, įgijo paramą ir žinomumą visame pasaulyje.
Ar sutelktinis finansavimas daro įtaką rinkos tendencijoms? Taip! Jis ne tik veikia tendencijas – atvirkščiai, jos kuria naujus standartus ir tendencijas, kuriais didžiosios įmonės privalo sekti. Laikrodžiai Pebble / Apple yra tik vienas iš daugybės pavyzdžių. Be to, aktyviai viešindami savo produktus sutelktinio finansavimo platformose, novatoriai turi galimybę išplėsti savo veiklą į užsienį ir sparčiai užsitikrinti vietą tarptautinėje rinkoje.
Nepaisant didžiulio sutelktinio finansavimo populiarumo startuolių ir entreprenerių tarpe, mums, paprastiems skaitytojams, vis dar kyla daug klausimų ir abejonių, ar lėšos tikrai pasiekia pradinį tikslą. Taigi kur keliauja mūsų pinigai? Atsakymas labai paprastas – niekur, jie lieka mūsų kišenėse. Sutelktinio finansavimo platforma yra unikali tuo, kad pinigai, kuriuos mes ketiname investuoti bus iš mūsų paimti tik tuo atveju, jei iniciatyva surinks pakankamai lėšų idėjos įgyvendinimui. Labai dažnai, nusprendus paremti idėją, mes tampame realiais investuotojais, kurie įžvelgė inovatyvaus sprendimo potencialą ir dėl to tampa pačiais pirmaisiais naujo produkto vartotojais.
Taigi minios Sutelktinis finansavimas – tai ne tik puikus būdas gauti finansavimą savo idėjos realizacijai, bet taip pat galimybė žmonėms tapti investuotojais, darančiais įtaką rinkai ir jos tendencijoms.
Jau greitai Baltijos šalyse startuos tikslinė minios finansavimo platforma www.impactyouth.eu, kuri tęsia Lietuvoje nuo 2008 metų veikusios sutelktinio finansavimo platformos „kelkbures.lt“ veiklą, išskirtinai orientuotą į idėjas, kuriančias teigiamus socialinius pokyčius visuomenėje. Erasmus+ projekto “Socialinio verslo jaunimo tarpe skatinimas” rėmuose atnaujinta platforma bus skirta jaunimui ir veiks platesnėje geografinėje erdvėje, t.y. telks lėšas ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos bei Estijos jaunų žmonių startuoliams, siūlantiems ne tik inovatyvius, bet ir socialiai atsakingus verslo sprendimus. Kol kas turime galimybę žvilgtelti į platformą tik akies krašteliu, tačiau platforma oficialiai atvers duris jau šių metų liepos pabaigoje.
Šiuo metu jaunieji entrepreneriai, neturintys pradinio kapitalo, stokoja finansinių paramos mechanizmų. Tai ypač aktualu socialiniam verslui, kuris ne visuomet turi lygias galimybes konkuruoti su pelno siekiančiais sektoriais, ypač pradinėje idėjos vystymo stadijoje. Taigi, sutelktinio finansavimo platforma galėtų tapti puikiu įrankiu, skatinančiu verslo steigimą ir plėtrą. Sutelktinis finansavimas padeda surinkti pradinį kapitalą, kuris socialinio verslo srityje paprastai būna nedidelis. SEB banko paskelbtoje ataskaitoje matyti, kad 70 proc. naujų entreprenerių skolinasi pinigus, reikalingus pradinės idėjos išvystymui, iš draugų ar šeimos narių.
Impact Youth, pirmasji socialinį verslumą skatinanti finansavimo platforma Baltijos šalyse, kviečia jaunus verslininkus ir vartotojus, prisijungti prie sutelktinio finansavimo bendruomenės.
Kviečiame socialinių verslo idėjų turintį jaunimą iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos dalyvauti savaitės trukmės mokymuose, kur socialinio verslo ekspertai, patyrę socialiniai verslininkai ir mentoriai iš rinkodaros, pardavimų, verslo plėtros ir finansų sektorių dalinsis unikalia patirtimi ir žiniomis su renginio dalyviais. Mokymai ne tik padės greičiau išvystyti idėją į realų projektą, bet taip pat paruoš projektus talpinimui į minios finansavimo platformą www.impactyouth.eu. Jūs dar turite galimybę užsiregistruoti į mokymus!
Kontaktinė informacija:
Eugenijus Kaminskis, projekto koordinatorius
Šis pranešimas spaudai buvo parengtas projekto “Socialinio verslo jaunimo tarpe skatinimas” rėmuose. Už pranešimo turinį yra pilnai atsakingas projekto vadovas. Tekste pateikta informacija tiesiogiai neatspindi Europos Komisijos ar Tarptautinių jaunimo programų agentūros pozicijos.